event burgee venue burgee

Falmouth Sailing Week

Bay Fleet
including the Ancasta Champagne Race

Results are provisional as of 16:28 on August 12, 2019

MYC1 - F Fleet - Mon at 1105

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1125
Rank Fleet Boat Name Sail Number HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 F Crackerjack 6 Mike Webb   13:15:51 1:50:51 1:50:51 1.0
2 F Orion 1 Jonathan Money   13:16:32 1:51:32 1:51:32 2.0
3 F Ultraviolet 20 Peter Stephens   13:17:46 1:52:46 1:52:46 3.0
4 F Firefly 7 James Parker   13:18:52 1:53:52 1:53:52 4.0
5 F Hyper 4 Harvey Bowden   13:19:02 1:54:02 1:54:02 5.0
6 F Flying Circus 3 David Healey   13:20:53 1:55:53 1:55:53 6.0
7 F Cornish Meadow 67 Steve Hutt   13:22:58 1:57:58 1:57:58 7.0
8 F Mirri 12 Roger McDonald   13:29:52 2:04:52 2:04:52 8.0

MYC1 - 1 Fleet - Mon at 1105

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1130
Rank Fleet Boat Name Sail Number HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1 Omerta 1654 Rupert Tildesley 0.984 12:47:43 1:17:43 1:16:28 1.0
2 1 White Cloud IX 1535 John Donnelly 1.005 12:46:35 1:16:35 1:16:58 2.0
3 1 Hero 1236 Simon Britten 1.055 12:42:58 1:12:58 1:16:59 3.0
4 1 Silverback V 3407 Will Boland 1.045 12:44:35 1:14:35 1:17:56 4.0
5 1 Helen of Durgan 8716 Stuart Grylls 1.044 12:44:46 1:14:46 1:18:03 5.0
6 1 Ctrl-J 9222 Andy Williams 1.01 12:47:29 1:17:29 1:18:15 6.0
7 1 Rockhopper 4666 Hugh Gilbert 1.079 12:46:15 1:16:15 1:22:16 7.0

MYC1 - 2 Fleet - Mon at 1105

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1135
Rank Fleet Boat Name Sail Number HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 2 Firebird of St Helier 3879 Robin Edwards 0.932 12:54:47 1:19:47 1:14:21 1.0
2 2 Rampage 9187 John Hicks 0.952 12:56:55 1:21:55 1:17:59 2.0
3 2 Just in Time 8046 Andrew Deverson 0.957 12:57:25 1:22:25 1:18:52 3.0
4 2 Hero 3894 Chris Wilson 0.937 13:00:21 1:25:21 1:19:58 4.0

MYC1 - 3 Fleet - Mon at 1105

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1140
Rank Fleet Boat Name Sail Number HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 3 Atalanta 9567 Stuart Higgins 0.886 12:33:27 0:53:27 0:47:21 1.0
2 3 Dog Tired 8252 David Lippold 0.821 12:39:01 0:59:01 0:48:27 2.0
3 3 Kizzy 7214 Luke Goodden 0.841 12:38:20 0:58:20 0:49:04 3.0
4 3 Kaimana 1152 Nigel Rowe 0.839 12:41:48 1:01:48 0:51:51 4.0
5 3 Moonlighter 005 Paul Collins 0.825 12:44:03 1:04:03 0:52:50 5.0
6 3 Poteen 8318 Walter Amos 0.821 12:48:35 1:08:35 0:56:18 6.0

MYC1 - E Fleet - Mon at 1105

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 1145
Rank Fleet Boat Name Sail Number HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 E Alice's Mirror 4656 Harry Hill 894 13:09:11 1:24:11 1:34:10 1.0
2 E Polar Bear III 1957 John Westlake 836 13:03:46 1:18:46 1:34:13 2.0
3 E minX 4533 Gary Fry 734 12:58:07 1:13:07 1:39:37 3.0
4 E Moondance 2367 John Bailey 879 13:12:36 1:27:36 1:39:40 4.0

MYC1 - Q Fleet - Mon at 1105

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 1150
Rank Fleet Boat Name Sail Number HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Q Jambo! 4401 Simone Kennett 948 13:14:33 1:24:33 1:29:11 1.0
2 Q Hawk 4735 Christopher Bell 941 13:15:39 1:25:39 1:31:01 2.0
3 Q Tai Mo Shan 3881 Derek Hill 961 13:19:39 1:29:39 1:33:17 3.0
4 Q Herbie 6601 Tim Whitaker 901 13:15:16 1:25:16 1:34:38 4.0
5 Q Nightowler 4390 Mike Lithgow 948 13:21:19 1:31:19 1:36:20 5.0
6 Q Jemalda 2941 Julia Hopkins 1014   RET   10.0

MYC1 - R Fleet - Mon at 1105

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 1155
Rank Fleet Boat Name Sail Number HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
  R Infinity 1891 Kevin McCloud 933 12:48:25 0:53:25    
1 R Hera 319 Des Teale 1108 13:01:44 1:06:44 1:00:14 1.0
2 R Rumble 4511 Clive Catherall 995 12:58:31 1:03:31 1:03:50 2.0
3 R Levity 3161 Guy English 1004 13:03:39 1:08:39 1:08:23 3.0
4 R Adelie 5127 Chris Horn 997 13:04:22 1:09:22 1:09:35 4.0
5 R Intrepid 1019 Ted and Jim Barlow 978 13:03:12 1:08:12 1:09:44 5.0
6 R Alchemy 2611 Bob Godzicz 1047 13:09:20 1:14:20 1:11:00 6.0
7 R Seawolf 9776 David Ives 964 13:09:16 1:14:16 1:17:02 7.0

MYC1 - K Fleet - Mon at 1105

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank Fleet Boat Name Sail Number HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 K Otter 198 Richard Boucher-Giles 1067 13:09:00 1:09:00 1:04:40 1.0
2 K Baro 2630 Oliver Barstow 1088 13:12:28 1:12:28 1:06:36 2.0
3 K Emily Too 2672 Alex McColl 1067 13:11:59 1:11:59 1:07:28 3.0

www.falmouthweek.co.uk/sailing-week
raceoffice@falmouthweek.co.uk

www.falmouthweek.co.uk/sailing-week
raceoffice@falmouthweek.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com